ZAKŁADANIE FIRMY | KROK PIERWSZY – POMYSŁ, SPOKOJNE PRZEANALIZOWANIE RYNKU, POZYSKANIE ŚRODKÓW.

Nikogo nie zaskoczę pisząc, że najważniejszy jest pomysł. Pomysł na siebie, na to czym się będziemy zajmować i jak. Pomysł warto dobrze przeanalizować, bo musi to być opłacalne i podobać się nie tylko nam, ale i przyszłym kontrahentom. A pisząc podobać mam na myśli chęć zakupu towaru albo usługi. Warto pomyśleć do kogo kierujemy nasz pomysł i czym daną grupę docelową do siebie przekonać. A zatem pomysł zamienia się w ofertę, którą zaczynamy porównywać z przyszłą konkurencją (chyba, że mamy to szczęście, że znaleźliśmy niszę). I zaczyna się porównywanie cen, reklama, analiza ryzyka (bo może się nie udać) i oczywiście pozyskiwanie środków na naszą inwestycje. Ta ostania część jest jedną z ważniejszych na początku.

Warto pomyśleć kiedy nasz biznes zacznie przynosić zysk, czy będą potrzebni pracownicy, ile będzie nam potrzebne na początek i czy sami będziemy to finansować czy skorzystamy ze środków zewnętrznych. I teraz bez pośpiechu zaczynami zbierać te środki sami, bądź też szykujemy się do stworzenia biznes planu na potrzeby kredytu bądź unijnej dotacji. Tych ostatnich mamy trochę do wyboru. Wszystko zależy od tego na jaki biznes się decydujemy. I teraz najważniejsze, jeśli to mają być środki z Unii trzeba pamiętać, że większość z nich jest do pozyskania dla działalności która jeszcze nie jest otwarta i z reguły jest określony termin na składanie wniosków do jej pozyskania. Nie ma się co rozpisywać na temat dotacji bo ich wybór zależy od Twoich potrzeb i Twojego biznesu. Warto na tym etapie przy dużych możliwościach finansowych skorzystać z porady doradcy. Przy mniejszych bądź żadnych możliwościach finansowych poszukać kogoś ze znajomych kto się na tym zna, a może masz już dobrą księgową na oku która Ci pomoże;) albo na własną rękę szukasz w Internecie wraz z Google wszelkich informacja. Osobiście polecam skorzystać z tzw. burzy mózgów – co dwie głowy to nie jedna, a wsparcie najbliższych na pewno się przyda. Dobra strona z której na pewno warto skorzystać w poszukiwaniu dotacji na śląsku to: www.scp-slask.pl

Inna dotacja czeka na co poniektórych w Urzędzie Pracy. Tu trzeba jednak spełniać określone wymogi dostępne zależnie od Urzędu Pracy np. http://www.pup.katowice.pl/strona/jednorazowe-srodki-na-podjecie-dzialalnosci-gospodarczej/64
Czyli zaczynamy wszystko w głowie, potem dobrze jest coś przelać na papier bo łatwiej wychwycić błędy i je poprawiać. I co teraz… mocna determinacja… czas próby… Zaczynamy tworzyć biznes plan bądź cichaczem sprawdzać rynek bo zależy nam przecież, żeby się udało.

Przy biznes planie warto mieć już określoną formę opodatkowania, ZUS, zaznajomić się z VAT-em, sprawdzić jakie przepisy nas mogą dotyczyć, czy nie są wymagane w naszym przypadku jakieś uprawnienia, koncesje czy pozwolenia. Czyli sprawy formalne u czym napisze w drugim kroku.

Na dziś to tyle, już niedługo na blogu kolejne spisy dotyczące założenia działalności!

Źródło zdjęcia: http://sujanpatel.com/wp-content/uploads/2014/11/startup-glossary.jpg